Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
  • box
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012

Paweł Gusnar - saksofon
 

Urodził się w Sosnowcu. Grę na saksofonie studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.LetniFestiwal.pl, Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2010 pawel_gusnar.jpg

Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich m.in. u Christiana Wirtha (Francja), Ed Bogaarda (Belgia), Lawrensa Gwoździa (USA), Johanesa Ernsta (Niemcy).

Jest laureatem I Konkursu Instrumentów Dętych (Dąbrowa Górnicza 1993) oraz zdobywcą wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 1994).

Jako jeden z nielicznych saksofonistów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

Rocznie daje kilkadziesiąt koncertów zarówno jako solista jak i kameralista występując w wielu miastach w kraju i zagranicą. Brał udział w licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Sacrum-Profanum (Kraków), Forum Lutosławskiego, Gaude Mater (Częstochowa), Music & Film Festiwal (Warszawa), Festiwalu Muzycznym Unii Europejskiej (Warszawa), Wielkanocnym Festiwalu L. von Beethovena (Warszawa), Music Festival (Marl), HiSeoulFestival (Seul), La Folle Journée „L'Harmonie des Peuples” (Nantes), Komeda Music Festiwal (Łódź), a także Warsaw Summer Jazz Days, Baltic Song Festival (Karlshamn), Festiwal-Top Trendy (Sopot), Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Sopot Festival i innych.

Na początku lat 90-tych związany był z orkiestrą Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 1997 – 2007 współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Alex Band A. Maliszewskiego oraz Big Warsaw Band. Obecnie współpracuje z orkiestrami: Adama Sztaby, Kukla Band Zygmunta Kukli, orkiestrą Tomasza Szymusia, a także Krzysztofem Herdzinem oraz Tomaszem Filipczakiem. Paweł Gusnar jest założycielem i liderem Kwartetu Saksofonowego Akademia. Saksofonista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Jako solista występował z orkiestrami: Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfoniettą Cracovia, Sinfonią Baltica, UMFC w Warszawie, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestra Vallentiana, Filharmonią Częstochowską, Lubelską, Łódzką, Łomżyńską, Opolską, Podlaską, Zabrzańską, Sudecką, Zielonogórską, Polską Filharmonią Kameralną, wykonując utwory m.in. Głazunowa, Iberta, Herdzina, Debussy’ego, Milhauda, Cascena, Łukaszewskiego, Gershwina, Piazzolli.

Paweł Gusnar dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów, m.in. M.Bembinowa, M.Borkowskiego, A.Cieślaka, A.Dutkiewicza, K.Herdzina, B.Konowalskiego, B.Kowalskiego, P.Łukaszewskiego, P.Mossa, Z.Penherskiego, D.Przybylskiego, W.Ratusińskiej, B.Schaeffera, E.Sikory, M.Sawy, A.Gronau-Osińskiej, M.Pokrzywińskiej.

Kilka z nich znalazło się na płytach wydanych przez wytwórnię DUX, m.in.: „Mały Szkic” M.Bembinowa na saksofon i organy (,,20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy” - nominacja do Fryderyka 2005), „Nimfy” W. Ratusińskiej na saksofon sopranowy i klawesyn („Chamber Music”- nominacja do Fryderyka 2007, nagroda Supersonic 2009), ,,Inexprimable” Darka Przybylskiego („Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” - nominacja do Fryderyka 2008). Innym premierowym nagraniem był zarejestrowany dla Polskiego Radia - ,,Koncert na kwartet saksofonowy i orkiestrę” R. Stradomskiego z udziałem orkiestry Amadeus pod dyr. A. Duczmal.

W roku 2007 ukazała się jego debiutancka solowa płyta „New Polish Music for saxophone and organ”, nagrana dla Musica Sacra (nominacja do nagrody - Fryderyk 2007). W roku 2010 ukazały się kolejne płyty Pawła Gusnara - „Jazz Sonatas” nagrana wspólnie z Tomaszem Filipczakiem wydana przez JBRecords. oraz - Komeda – Inspiracje z Janem Bokszczaninem na organach, wydana przez ARMSmusic.

Jako muzyk sesyjny zapraszany jest do nagrań muzyki filmowej i spektakli teatralnych oraz płyt, m.in. dla BMG, ARMSmusic, Musica Sacra, JBRecords, CD Accord, DUX, Polskiego Radia, Pomaton EMI, Warner Music Poland. Ponadto brał on udział w nagraniach wielu programów radiowych i telewizyjnych m.in. dla TVP, TVN, POLSAT.

Od roku 2003 zatrudniony jest jako wykładowca, obecnie adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora sztuki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od listopada 2011 roku pelni funkcję prodziekana Wydzialu Instrumentalnego UMFC w Warszawie.

Jest zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca na kursy dla nauczycieli, studentów i uczniów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Gusnar jest artystą firmy SELMER-Paris oraz RICO.  
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © V Letni Festiwal Muzyczny
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony