Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
  • box
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012

prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska - sopran koloraturowy

 

Śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy, pracownik naukowy Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską.

W latach 1988-2006 na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago (USA).
W latach 1998-2002 brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia. Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. W latach 1998-2005 współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.

W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W. A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo-Opertkowych w Ciechocinku.

Od 2007 roku prowadzi co miesięczne spotkania z ludźmi kultury i sztuki w ramach "Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej" Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą.

W 2001 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia sztuki w zakresie dyscypliny artystycznej wokalistyka (Akademia Muzyczna w Gdańsku). W latach 2001-04 współpracowała z na Uniwersytecie Łódzkim – jako adiunkt w Katedrze Edukacji Artystycznej. W 2005 roku uzyskała stopień dr hab. sztuk muzycznych w zakresie wokalistyki (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Praca habilitacyjna p.t. "Techniki prowadzenia głosu w praktyce wykonawczej sopranu koloraturowego". Następnie współpracowała z UMFC z Wydziałem Instrumentalno‑Pedagogicznym w Białymstoku (2006-2010). Od 2011 roku pracuje jako profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 18 kwietnia 2013 r. otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych. Prowadzi czynną działalność naukową, od 2001 roku biorąc udział w polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. W latach 2002-2007 redaktor naczelny czasopisma Poradnik Muzyczny. Od 2007 jest jurorem w konkursach wokalnych. Od 2006 członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, od 2007 członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu.

Prowadzi Warsztaty Wokalne w Kutnie pod patronatem PSPŚ (od 2009). Twórca i dyrektor festiwalu muzyki poważnej w Kutnie - Letni Festiwal Muzyczny (od 2010).

W 2014 roku otrzymała medal "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej - za wybitne dokonania dla kultury polskiej i miasta Łodzi, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi

Wydala płyty CD:
Odgłosy wiosny (2003).
Ave Maria – muzyka sakralna (2004).
Najpiękniejsze kolędy (2004).
Kolędy polskie Tadeusz Trojanowski (2009).
Liryki na sopran z fortepianem do tekstów M. Konopnickiej M. Matuszewskiego (2012)

Oficjalna strona artystki www.jeremusanna.pl
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © V Letni Festiwal Muzyczny
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony